Bývanie vo vlastnej réžií láka stále viac ľudí. A stavebné firmy to dobre vedia. Preto je dnes už bežnou súčasťou 3D model takzvaného domu na kľúč. Stačí si iba vybrať ten váš a je to. Dokonca ani vhodný pozemok nieje problém. Vo väčšine prípadov má jeden z partnerov prisľúbený pozemok od rodiny a ak aj nie. Ešte stále sa nájde dosť starých rodičov ktorý v predstihu predajú časť už aj tak nevyužívanej záhrady. A peniaze rozdelia medzi svoje deti. Dokonca ani v prípade že nepatríte k týmto šťastlivcom, tak nemusíte vešať hlavu. Dnes už nie je problém s ničím, dokonca ani s vhodným pozemkom.
Rodina si musí pomáhať, a kde inde ako na stavbe sa ukáže kto rodina je a kto sa iba na rodinu hrá
Ak sa rozhodnete stavať svojpomocne, určite budete musieť zvolať všetkých súrodencov, tety, strýkov, dokonca i pána suseda ktorého ste zdravili iba zo slušnosti. Pretože peniaze nepustia. Každopádne postavenie si domu svojpomocne má množstvo výhod ako aj nevýhod.
Sám sebe pán
A to doslova. Keďže pracujete sám pre seba a na svojom ako sa hovorí. Je to iba na vás čo a kedy bude vykonané. Teda nie doslova, firmy nečakajú kedy im práve vy zavoláte a oni hneď pribehnú ako poslušné šteňa. No v tomto prípade je to iba vo vašej réžií kedy a koľko času máte. Niektoré hrubé veci zvládnu aj bez vás. No musíte sa zmieriť s tým že všetok voľný čas strávite na stavenisku.
Reklamácia nepripadá v úvahu
Žiadna reklamácia. Tu je už sporné či sa dá baviť o reklamácií ako takej, pretože ak sa niečo nepodarí tak ako má. Či doslova pokašle. Je to iba vaša vina. Nanajvýš tak toho kto to pokazil. Ale zodpovedný ste za to vy. Ste totiž robotník aj stavebný dozor zároveň.
Poriadok musí byť
Zo zákona ste povinný udržiavať poriadok. Tu sa ani tak nejedná o zákonnú časť. Ide predsa o vaše bývanie. Nik predsa nechce žiť v bordely. Nemali by ste zabúdať na pravidelné vynášanie odpadu zo stavby. Je lepšie zaplatiť za vynesenie stavebného odpadu 2-3 krát. Ako platiť pokutu za znečistenie životného prostredia.
Odborníkom sa nevyhnete
Nemusíme vám snáď pripomínať že nie všetky práce môžete vykonávať sám. Nejaké položenie vodárenských trubičiek čo vysekávanie a potiahnutie elektrických rozvodov ako vám povedia určite zvládnete. No ich správne zapojenie a následná revízie. To je už iná káva. Ak nepracujete práve v stavebníctve, asi ťažko vystavíte potrebné potvrdenia sám sebe. Raz darmo. Niektorým veciam sa proste nevyhnete.
Zázrak zo záhradky – Aloe Vera
Táto rastlina má skutočne všestranné využitie. Dá sa použiť ako na vonkajšie, tak aj na vnútorné použitie a jej zázračné účinky skutočne stoja za to. Ak si radi pestujete vlastné rastliny a radi sa staráte o záhradu, môžete si ju zaobstarať aj domov a sami s o ňu starať. Ak však záhradkárčenie až tak neobľubujete, môžete si v bio obchodíkoch kúpiť rôzne oleje, gély, krémy alebo šampóny s jej výťažkami. Príroda je však príroda a pamätajte že najlepšie výrobky si viete zabezpečiť sami doma, pretože v kupovaných produktoch je takmer vždy veľký podiel chemických látok, ktoré majú presne opačný účinok na naše zdravie, ako vyžadujeme.
Ak sa teda rozhodnete, že si ju chcete vypestovať doma, zázračné účinky môžete očakávať od viac-menej tuhej tekutiny, ktorá sa nachádza vnútri aloe listov. DÁVAJTE VŠAK POZOR aby ste nepoužili aj listy tejto rastlinky, paradoxne, tá obsahuje práveže škodlivé látky, ktorým by sme sa mali pri styku s pokožkou radšej vyhnúť a už vôbec ju nekonzumovať. Zdravá je teda dužina, ktorá sa ukrýva vnútri týchto listov. Lyžičkou ju vyberte, alebo ju vytlačte von do nejakej nádoby a môžete začať s používaním. Na čo má teda kladné vplyvy?
Dá sa použiť ako účinná náhrada šampónov na vlasy, na ktoré ma mimochodom veľmi blahodarné účinky, bežne možno nájsť aj v obchodoch s drogériu šampóny na vlasy s výťažkom z aloe, ďalej rovnaký vplyv má aj na našu pokožku, teda dá sa použiť aj ako náhrada za telový šampón. Okamžite hydratuje a regeneruje pleť, a obnovuje telové bunky.
Je teda výborná pri regenerácii odumretej pokožky, popáleninách, akné, proti oparom, štípancom od rôzneho hmyzu, pretože má protizápalové a upokojujúce účinky, priaznivý vplyv má aj na popáleniny alebo strie, lieči tiež aj vredy alebo ekzémy, či dokonca aj omrzliny. Výborne pôsobí a prispieva v boji proti kŕčovým žilám.
Vytvorte si na vašej záhrade prírodné jazierko
Ak bývate v dome a máte k dispozícii aspoň kúsok záhrady a neviete či by ste si do svojej záhrady mali dať skúste si vo vašej záhrade vybudovať záhradné jazierko.
Ak už máte na záhrade aj rôzne stromčeky, či už ovocné ale ihličnaté máte už aj vysadené rôzne ovocie a zeleninu a stále vám ostalo aspoň kúsok voľného miest a neviete čo s ním. Skúste si vyrobiť záhradné jazierko.
Výroba záhradného jazierka nie je až tak zložitá ako sa môže zdať. Veľa záleží aj od toho, aké veľké by ste záhradné jazierko mať. Ak máte iba maličkú záhradu musíte sa uspokojiť s tým, že jazierko môže mať iba menšie rozmery, ale nebuďte smutní veď aj takéto jazierko vám skrášli vašu záhradu. Ak ste stále túžili po veľkom jazere, do ktorého by ste si mohli dať aj ryby a vaša záhrada je dostatočne veľká môžete si kľudne vybudovať aj veľké jazero.
Čo budete k vybudovanie jazera potrebovať. V prvom rade musíte pravdaže vykopať alebo vybagrovať jama, v ktorej jazero vznikne. Rozmery jazera si už určíte vy podľa vašich predstáv. Ďalej postupujete nasledovne. Musíte si položiť dôležitú otázku, ako by sa dostala voda do vášho jazierka. Voda v jazierku sa musí pravidelne obmieňať teda musí mať vo vašom jazierku zabezpečený prítok a zároveň aj odtok vody. Ak by ste to takto nemali voda by nemala ako do jazierka pritekať a aj keby pritekala mohlo by sa stať, že ak by neodtekala bola by postupom času špinavá a mohli by sa v nej vplyvom napríklad tepla vytvoriť rôzne riasy alebo nejaká zeleň, ktorá by jazierko iba znečisťovala.
Na výber máte z dvoch možností. Ak máte záhradu niekde pri rieke, môžete si od rieky prekopať rúru, cez ktorú by vám do jazierka pritekala voda a zároveň prekopať a vložiť rúru na odtok, aby voda nestála v jazere. Druhou možnosťou je to, že voda vám bude do jazierka pritekať čerpadlo z nejakého zdroja vody. V tomto prípade musíte ku jazierku pribudovať nejaký zdroj vody a filter, prostredníctvom ktorého by sa vody v jazierku odmieňala.
Riešenie do veľkých bytov: Sklenené posuvné dvere s fixnou časťou
Poznáme rôzne druhy, respektíve typy sklenených dverí. Medzi veľmi populárne kúsky patria nepochybne posuvné sklenené dvere. Jednou z možností ako ich môžete namontovať do steny, je posuvný systém s fixnou časťou. Toto riešenie však nie je vhodné do všetkých interiérov. Je vhodné najmä do väčších interiérov. Zamyslieť by sme sa mohli aj nad praktickou stránkou veci, ktorá nie je stopercentná. Tej estetickej sa zas však nedá vytknúť ani pol slovíčka.
Dostatočne veľký stavebný otvor
Takéto riešenie je vhodné skôr do väčších interiérov. Ak bývate v panelovom dome a vo vašom byte nie je už teraz dostatok miesta, zvoľte radšej iné riešenie. Vhodné sú napríklad závesné posuvné systémy alebo posuvné dvere v puzdre.
Základom je taktiež dostatočne veľký stavebný otvor, do ktorého budú dvere umiestnené. Musí byť minimálne dvojnásobne väčší, ako je rozmer klasických dverí.
Hovoríme o šírke medzi sedemdesiatimi až deväťdesiatimi centimetrami. To je totiž klasický rozmer dverí. Ak teda budete chcieť siahnuť po posuvných dverách s fixnou časťou, stavebný otvor musí mať minimálne stoštyridsať centimetrov na šírku. V inom prípade, by ste cez svoje nové dvere nemohli normálne prejsť. O prenášaní nábytku ani nehovoriac. Ideálna šírka je však minimálne stoosemdesiat centimetrov.
Ako to vyzerá
Sklenené dvere riešené týmto spôsobom vyzerajú tak, že sa najprv do stavebného otvoru namontuje koľaj. Tento posuvný systém príde na vrchnú časť otvoru. Dvere budú rozdelené na polovicu, ide teda o akúsi alternatívu dvojkrídlových dverí.
Polovica stavebného otvoru bude „zakrytá“ fixnou tabuľou skla. Môžete však siahnuť aj po inom materiáli. To už je len na vás. druhá časť bude pohyblivá, teda posuvná. Keď dvere zavriete získate súvislú zakrytú plochu. Ak ich necháte otvorené, otvorený priestor vznikne iba na jednej polovici stavebného otvoru, teda dverí.
Viete kedy sa z mobilného domu stáva regulárna stavba?
Pokiaľ si na svoj pozemok zaparkujete mobilný dom, stavebné povolenie nie je potrebné. Keďže nejde o stavbu, ktorá je spojená so zemou, nejedná sa vlastne o stavbu. Dajte si však pozor na to, ak sa ho rozhodnete o čosi vylepšiť.
Mobilné domy nemajú základy, takže na nich, logicky, nepotrebujete stavebné povolenie. Všetko sa však mení vtedy, ak k tomuto objektu pristaviate čokoľvek, čo základy má. To isté platí aj v prípade, keď dom pripojíte na elektrické rozvody, kanalizáciu alebo prívod vody.
S podobnou situáciou sa stretlo už aj zopár Slovákov. Na záhradu si nechali priviesť mobilný dom, ktorý mal slúžiť ako víkendová chatka či záhradný domček. O niekoľko mesiacov na to, však dostali výzvu na odstránenie čiernej stavby. Problémom je to, ak sa rozhodnete zrealizovať akúkoľvek prístavbu, napríklad terasu s pevnými základmi. Mnohí ľudia využívajú tieto prístrešky na kolesách presne týmto spôsobom. Domček slúži ako základ bývania. K nemu neskôr pribudnú rôzne – menšie prístavby.
Druhým príkladom, kedy budete potrebovať stavebné povolenie je, keď necháte svoj domček na kolesách pripojiť na elektrinu, vodu alebo verejnú kanalizáciu. Ak sa teda chcete vyhnúť zbytočným opletačkám, je dobré do tejto alternatívy bývania, veľmi nezasahovať.
O tom, či budete potrebovať stavebné povolenie, rozhoduje aj veľkosť mobilného domu. Slovenské zákony, v tomto smere, hovoria jasne. Pokiaľ by ste sa rozhodli postaviť stavbu s maximálnou rozlohou päť metrov štvorcových, máte iba ohlasovaciu povinnosť. To znamená, že musíte ísť na príslušný stavebný, poprípade obecný, úrad a stavbu iba ohlásiť. Ak by ste si teda zadovážili domček, ktorého celková rozloha nepresahuje päť metrov štvorcových, môžete ho pokojne pripojiť na elektrinu či vodu. Aj v tomto prípade však dávajte pozor na okolité prístavby, ktoré by mohli celkovú plochu zväčšiť.
Jednoduchosť je kľúč
Keďže niekedy musíte urobiť krok tým správnym smerom, je jasné, že občas by ste sa mali proste zamerať na niečo jednoduché, niečo, čo vás bude baviť a čo pre vás bude predstavovať naozaj väčšinu všetkého, čo práve vidíte. Je to pre vás možno nepravdepodobné a možno sa nad tým ani absolútne nezamýšľate, ale verte tomu, že stačí len jedna jediná maličkosť a všetko bude mať skutočne zmysel a podstata bude oveľa lepšia a väčšia, než by ste si kedy mysleli vy sami. Niekedy to inak proste nejde a musíte sa zamerať na to, čo bude pre vás skutočne to najlepšie. Všetko je však len o tom, čo ste schopný urobiť sami pre seba. Nakoniec to bude naozaj najviac. Vtedy možno pochopíte, že aj obyčajné, veľmi jednoduché sklenené dvere cena spôsobia vo vašom živote prievan.
Asi je to smiešne, ale naozaj dokáže takáto jednoduchá vec urobiť viac, než by ste si kedy mysleli a predpokladali. Všetko je skutočne postavené v prvom rade na tom, aby ste vedeli, čo vás môže baviť, čo pre vás predstavuje tú klasiku, o ktorú sa chcete, ale zároveň možno v kútiku duše aj nechcete podeliť a pohnúť sa do tej roviny, ktorá je pre vás tá najlepšia. Asi by ste sa proste mali zamerať na to, čo sa vám páči, čo je pre vás naozaj dokonalé a ako sa naozaj môžete tešiť z každej jednej veci, maličkosti a všetko je presne také, ako to chcete vidieť vy sami.
Asi sa proste musíte pozrieť na to, čo vidíte a veriť tomu, že hoci možno niektoré veci nie sú ultra super, všetko by malo byť oveľa lepšie, ako kedy bolo. A nakoniec je všetko aj tak presne tak, ako to chcete vy sami vidieť a cítiť a veriť tomu, že to bude presne také, ako to chcete nakoniec vidieť postavené a rozhodnúť sa preto, že nech sa deje čokoľvek, mali by ste sa proste pozerať na to, čo sa vám páči. A nie na to, čo sa páči iným ľuďom, no nie? Keď to pochopíte, bude sa vám žiť naozaj lepšie.
Poslovia jari
Snežienky môžete pestovať na záhrade, vo voľnej pôde, ale rovnako tak aj v nádobách na terase, či dokonca balkóne. Sú veľmi nenáročné a stačí málo, aby ste sa mohli každoročne tešiť z ich krásy.
Pestovanie v záhrade
Pestovanie snežienok v záhrade je absolútne nenáročné. Základom je, aby ste si zakúpili kvalitné cibuľky. Vhodnou dobou na ich zasadenie je jeseň. Ak sa však ku vám dostanú na jar, môžete ich do zeme strčiť tiež. Nemusia vám síce vyrásť v daný rok, alebo sa nad zemou objaví iba zelená časť bez kvetov, ale po úspešnom prezimovaní sa z nich budete môcť tešiť naplno.
Nemusíte ich sadiť vôbec hlboko. Také štyri centimetre sú až až. Vhodné miesto je v podstate kdekoľvek, pretože skoro na jar, kedy kvitnú, sú stromy a kríky väčšinou bez lístia, takže im nebude nič tieniť.
Určite natrafíte na množstvo návodov ako snežienky pestovať. všade sa dočítate, že ich treba na zimu vybrať zo zeme, uložiť napríklad v piesku do pivnice. Ak ich ale necháte aj cez zimu v zemi, nič sa im nestane. Na jar krásne zakvitnú, možno sa dokonca aj rozmnožia.
Jediné čo im môže ublížiť sú hlodavce, ktoré zožerú celé cibuľky. To sa však môže stať pokojne aj počas leta, jari, či jesene.
Niekedy sa môže stať, že sa na jar neobjavia. Nezúfajte, pretože tieto rastliny si zvyknú dať niekedy ročnú pauzu.
Pestovanie v nádobách
Ak chcete snežienky pestovať v nádobách napríklad na balkóne, bude najlepšie ak si ich zaobstaráte na jar, a to už vykvitnuté. Dajte ich na balkón a nezabudnite ich sem tam poliať. po odkvitnutí nikdy nestrihajte listy. tie totiž rastliny potrebujú, aby nazbierali dostatok živín na budúci rok. Nechajte ju prirodzene vyschnúť a odstrihnite až potom.
Na zimu ich môžete vybrať, alebo ponechať v črepníku. Hlavný rozdiel v starostlivosti je v zálievke. V momente, keď sa na jar objavia prvé nadzemné zelené časti, začnite snežienky polievať, pretože v črepníku nemôžu čerpať vlahu zo zeme.
Schody v záhrade
Kúpila som pozemok s veľkým rozdielom v umiestnení v hornej a dolnej časti parcely. Dlho som váhala, či ho mám vôbec kúpiť a akým spôsobom celú plochu zarovnám.
Nakoniec som ju nedala zarovnať a tento spočiatku záporný prvok pozemku som premenila na výhodu.
Podarilo sa vytvoriť krásny jednotný celok etažovitej záhrady. Podľa ryžových políčok. Jednotlivé stupne som pospájala šikmými schodmi zasadenými do trávnatého terénu tak, aby výstup po nich nebol prudkým, namáhavým, ale naopak príjemným, prechádzkovým.
Aj každú časť záhrady som využila na niečo iné. Keďže mi vznikli štyri poschodia, mám aj štyri rozdielne časti:
- Časť s ovocnými stromami a ovocnými kríkmi- tu mám jabloň, hrušku, slivku, marhuľu a morušu. Z kríkov som vysadila maliny, ríbezle, egreše. Pokúšam sa aj o pestovanie kivi- zatiaľ žiaľ neúspešne.
- Časť zeleninová- tu pestujem zemiaky, tekvicu, cviklu, petržlen, mrkvu, cibuľu ale aj paradajky a papriky.
- Časť kvetinová- mojou srdcovou záležitosťou sú ruže a tak ich tu veru mám v hojnom množstve. Rôzne druhy, veľkosti, farby. Uprostred je umelo vytvorená fontánka a pri nej lavička s pergolou, aby som sa mohla pozerať na tú kvetinovú krásu-
- Schodíkmi z dreva sa schádza do poslednej časti. Okolo schodíkov mi kvitne levanduľa a drevo pôsobí dobrým dojmom. V tejto časti, ktorá je najbližšie k samotnému domu mám trávnik, ktorý manžel starostlivo udržiava, preliezku a hojdačku pre vnúčence a miesto pre posedenie a grilovanie pre celú veľkú rodinu.
Aj v tejto časti sú nášľapné plochy vytvorené nie kusmi betónu, ale drevenými kruhmi napustenými moridlom a látkou, ktorá zabraňuje vytvoreniu šmykľavej plochy počas dažďa.
Každý jeden návštevník našej záhrady nám závidí naše schody do neba, ako ich občas voláme. Milujem našu záhradu. Milujem pohľad na moje vnúčatka v nej, ako sa tešia z každého kvietočka, motýlika či lienky. Behajú veselo po záhrade a ja sa nehnevám, ak niečo nechtiac zašliapnu. Všetko je tu skrátka pre nich.