Infekčné ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus variacella zoster má názov pásový opar. Možno vám je názov vírusu známy a rozmýšľate, kde ste sa s ním už stretli. Tento vírus spôsobuje ovčie kiahne. Ak ste ich v detstve prekonali viac krát ich už nedostanete. Miesto nich sa ale môžete dostať pásový opar alias herpes zoster.
Druhé ovčie kiahne.
Vírus variacelly aj po odznení kiahní môže zostáva v organizme. Je v stave nečinnosti a kým sa neaktivuje ani o ňom nevieme. Spustiť ho môže viacero faktorov
- Vek – najčastejšie sa môže objaviť okolo 50 – teho roku života. Nemusí prepuknúť u každého, ale niekoho môže prekvapiť aj viac krát za rok.
- Oslabené imunita – onkologické ochorenia, cukrovka, chrípka, angína,… akékoľvek choroba, ktorá oslabí vašu obranyschopnosť môže viesť k rozvinutiu tejto infekcie.
- Dlhodobý – chronický stres.
- Nadmerná psychická (nervové vypätie, stres, tragická udalosť,…) a fyzická záťaž.
Na rozdiel od kiahní, ktoré napadnú celé telo pásový opar zaútočí len na isté oblasti tela. Najčastejšie v oblasti pásu (preto ten názov), vrchnej polovice tela (chrbát a hrudník) a tvár. Červené pľuzgieriky sa môžu objaviť aj v oku čo môže viesť k oslepnutiu.
Príznaky.
Ochorenie sa prejavuje zvýšenou únavou a teplotou. Bolesť hlavy a zimnica vám môžu navodiť dojem, že na vás ide chrípka. Po pár dňoch vás začne postihnuté miesto bolieť. Je to v dôsledku nervu, ktorý je infikovaný vírusom. V tomto mieste sa neskôr objavia červené bodky, z ktorých sa stanú vodnaté pľuzgieriky.
Liečba tohto ochorenia nie je. Používajú sa len prípravky na zmiernenie príznakov, ktoré zmierňujú pocit svrbenia, bolesť, zápal a zabraňujú množeniu vírusu.
Nákazlivosť.
Ak ste v minulosti kiahne neprekonali môžete sa variacellou nakaziť od človeka s pásovým oparom. Miesto tohto ochorenia však dostanete ovčie kiahne. Očkovaním proti nim predídete infikovaniu a nehrozí vám ani jedno z týchto ochorení. Ak ste kiahne prekonali nič vám od infikovanej osoby nehrozí.