Aké sú vlastne dôvody, že nám je ako ľuďom sympatický sklenený materiál a radi sa ním obklopujeme takisto vo svojom interiéri? Najznámejšou vlastnosťou je asi optické zväčšovanie priestorov, kedy konkrétna miestnosť pôsobí z vizuálneho hľadiska priestrannejšia, odvzdušnenejšia a s pocitovou dávkou o niečo väčšej slobody (nik sa predsa nechce cítiť ako uzavretý v malej cele). Ďalšou a vlastne okamžite viditeľnou stránkou je jeho elegancia a estetika, respektíve tiež fakt, že s týmto materiálom z hľadiska štýlu a dizajnu nič nepokazíte, skôr naopak. Aj nudný priestor chytí nádych istého luxusu a trendu.
Kam je ale možné prvky z tohto materiálu umiestniť?
- Prakticky všade a dnes je to možné najmä z dôvodu, že zo skla sa stal obľúbený stavebný materiál a rozšíril svoju formu na pomerne širokú škálu bežných interiérových prvkov.
Schodisko a zábradlie
Áno, dokonca už aj schody sú dnes zo skla a vyzerá to,… netradične, no po druhej stránke veľmi moderne, štýlovo a skrátka super. Je tu však aj istá alternatíva a možnosti, kedy nemusíme vravieť priamo o schodoch, ale naše schodisko môžeme viditeľne oživiť skleneným zábradlím. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že pôsobí krehko až labilne, v skutočnosti ide o pevný variant, ktorý navyše schodisku dopraje priechod prirodzeného svetla a zabráni tak horšej viditeľnosti.
Zaujímavé sú však tiež sklenene dvere.
Aj v tomto prípade vravíme o dokonalom prepúšťaní svetla, no takisto o možnosti predeliť väčší priestor na niekoľko oddelených častí s tým, že vytvoríme jasný efekt oddelenia, no vyhneme sa prílišnej izolácii. Oddelené miestnosti budú praktické, osvetlené a dostatočne odvzdušnené.
Opäť sa môžeme zamerať na otázku bezpečnosti a povedať, že pri výrobe sklenených dverí sa používa tvrdené sklo (kalené), aké je niekoľkonásobne odolnejšie voči nárazom, čím je vlastne určené k spoľahlivej a bezpečnej pravidelnej prevádzke.