Poznáme rôzne druhy, respektíve typy sklenených dverí. Medzi veľmi populárne kúsky patria nepochybne posuvné sklenené dvere. Jednou z možností ako ich môžete namontovať do steny, je posuvný systém s fixnou časťou. Toto riešenie však nie je vhodné do všetkých interiérov. Je vhodné najmä do väčších interiérov. Zamyslieť by sme sa mohli aj nad praktickou stránkou veci, ktorá nie je stopercentná. Tej estetickej sa zas však nedá vytknúť ani pol slovíčka.
Dostatočne veľký stavebný otvor
Takéto riešenie je vhodné skôr do väčších interiérov. Ak bývate v panelovom dome a vo vašom byte nie je už teraz dostatok miesta, zvoľte radšej iné riešenie. Vhodné sú napríklad závesné posuvné systémy alebo posuvné dvere v puzdre.
Základom je taktiež dostatočne veľký stavebný otvor, do ktorého budú dvere umiestnené. Musí byť minimálne dvojnásobne väčší, ako je rozmer klasických dverí.
Hovoríme o šírke medzi sedemdesiatimi až deväťdesiatimi centimetrami. To je totiž klasický rozmer dverí. Ak teda budete chcieť siahnuť po posuvných dverách s fixnou časťou, stavebný otvor musí mať minimálne stoštyridsať centimetrov na šírku. V inom prípade, by ste cez svoje nové dvere nemohli normálne prejsť. O prenášaní nábytku ani nehovoriac. Ideálna šírka je však minimálne stoosemdesiat centimetrov.
Ako to vyzerá
Sklenené dvere riešené týmto spôsobom vyzerajú tak, že sa najprv do stavebného otvoru namontuje koľaj. Tento posuvný systém príde na vrchnú časť otvoru. Dvere budú rozdelené na polovicu, ide teda o akúsi alternatívu dvojkrídlových dverí.
Polovica stavebného otvoru bude „zakrytá“ fixnou tabuľou skla. Môžete však siahnuť aj po inom materiáli. To už je len na vás. druhá časť bude pohyblivá, teda posuvná. Keď dvere zavriete získate súvislú zakrytú plochu. Ak ich necháte otvorené, otvorený priestor vznikne iba na jednej polovici stavebného otvoru, teda dverí.