Je veľmi pravdepodobné, že prechod zo zimy na jar môže spôsobovať únavu a vyčerpanosť. Avšak priznajme si koľko času trávime pred počítačom so slanými čipsami, orieškami pred sebou. Málo pohybu, málo svetla, vzduchu, vitamínov, minerálov. Telo je unavené a odmieta poslúchať.
Ako premôcť únavu a načerpať novú energiu
Svetlo – snažte sa cez deň aspoň chvíľku tráviť čas vonku, na dennom svetle. Nemajte celý deň či už v práci, alebo doma zastreté žalúzie, pustite si do izieb, miestností svetlo.
Pohyb – snažte sa byť aktívny v každom veku. Ak sa vám nechce športovať, alebo nemáte na to dostatok času, skúste aspoň prechádzku. Nemusí byť dlhšia ako 30 minút. Ak chodíte do práce autom skúste bicykel, prípadne aj chôdzu. Do práce prídete čerství a dobre naladení.
Potraviny – snažte sa telu dodať potrebné minerály, vitamíny, stopové prvky a bielkoviny. Nezabúdajte na raňajky, ktoré vás majú naštartovať. Sladkosti, čokoládu vynechajte z jedálnička úplne.
Potrebujete vitamíny
Na podporu obranyschopnosti je potrebný predovšetkým vitamín C, ktorý vám dodá dostatok energie. Zároveň plní úlohu antioxidantu. Jedálniček by mal byť obohatený o čerstvú zeleninu a ovocie. Vhodné sú i hlávková kapusta, reďkovka, citrusové plody.
Vitamíny A, D majú tiež dôležitú úlohu. Mrkva, ryby, mliečne výrobky, makrela a pobyt na slnku. Nezabúdajte ani na cesnak, ktorý chráni vaše telo, zlepšujú krvný obeh. Takúto vlastnosť má i medvedí cesnak.
Zelená je správna voľba
Všetko čo naštartuje váš organizmus má zelenú farbu. Nech už konzumujete čokoľvek, nezabúdajte na pažítku, žeruchu, rôzne druhy výhonkov ako sója, hrach, šošovica. Zdrojom vitamínov sú i žihľavové lístky, cesnak.
Určite by sa nemala podceňovať dlhodobá únava. Taký stav nemusí byť spojený s prechodom ročných období, to môže byť aj varovný signál nejakého ochorenia (chudokrvnosť, štítna žľaza, srdce), v takomto prípade treba navštíviť svojho ošetrujúceho lekára.