Ako chrániť zvieratá pred horúčavami?

Zvieratá nemajú toľko možností ako sa osviežiť počas horúcich letných dní a často sú odkázané len na našu pomoc. Na čo teda treba dbať?

štěně.jpg

  1. Zabezpečte vodu a tieň

Sú to najzákladnejšie zložky toho, aby zviera prežilo teplo v pohode a bezpečí. Dôležité je, aby Váš miláčik mal pitú vodu k dispozícii po celý deň i noc. Vodu by ste mali meniť čo najčastejšie a nemal by byť úplne studená.

  1. Nenechávajte zvieratá v aute

Pokiaľ je to nevyhnuté, zabezpečte mu vodu a pootvorte okno, nikdy však nie viac ako desať miút. Pretože dokonca už desať minút v rozpálenom aute môže zviera zabiť alebo spôsobiť úpal či prehriatie organizmu.

  1. Dajte pozor na popálenie labiek

Labky, najmä vankúšiky sú veľmi citlivé, a chôdzou po horúcom asfalte môžu vzniknúť popáleniny. Preto prechádzky plánujte v skorších ranných hodinách a potom neskôr večer a voľte skôr lúky a trávnaté plochy.

  1. Voľte ľahšie aktivity

Určite so svojim miláčikom nechoďte behať okolo obeda. Po veľkej záťaži by mohlo nastať prehriatie organizmu. Ak má Váš pes však rád aktivitu, počkajte, kým bude chladnejšie alebo zvoľte dlhšiu prechádzku napríklad po lese.

pejsek.jpg

  1. Dlhosrsté psy ostrihajte

Ani Vy by ste predsa v lete nenosili sveter.

  1. Pozor na studenú vodu

Ak by rozhorúčený pes skočil do studenej vody, mohol by utrpieť šok. Preto do vody púšťajte zviera pomaly. Ak má však Vás pes rád kúpanie, určite mu nebráňte. Len sa ubezpečte, že voda nie je príliš studená.

  1. Poskytnite prvú pomoc

Príznakmi prehriatia u zvieraťa sú: namáhavé dýchanie, neistá chôdza a slabosť. Ak tieto symptómy spozorujte, zviera preneste do tieňa, na hrudník a hlavu priložte studené obklady a vyhľadajte veterinára.


  1. Nezanedbávajte žiadneho miláčika

Papagájov, kanárikov či zajace a škrečkov nenechávajte na balkónoch alebo terasách. Rybičkám opatrne prilievajte studenú vodu.

  1. Psy bez srsti natrite ochranným krémom

Inak im hrozia spáleniny.

Sledujte trus svojej mačky. Napovie vám mnoho o jej zdraví.

Mačky sú na potravu veľmi citlivé. Aj tá najmenšia zmena v ich jedálničku, dokáže s ich trávením narobiť divy, a to v zlom slova zmysle. Či je všetko tak, ako má byť, zistíte veľmi jednoducho. Musíte pravidelne kontrolovať mačací trus.

kočka

Mačky sú celkovo náchylné na hnačky. U takto malého zvieraťa dokáže tento tráviaci problém spôsobiť vážne problémy. Hnačka hlavne dehydruje organizmus a celkovo oslabuje. Ani my sa pri nej necítime najlepšie, hlavne keď trvá niekoľko dní. Ak spozorujete riedku stolicu, ale na druhý deň bude všetko v poriadku, nič vážne sa nedeje. Vaša mačka pravdepodobne našla nejaké zvyšky jedla, ktoré jej nesadli. Spozornieť treba, ak pretrváva dva a viac dní. Dôvodov môže byť viac. Najčastejšie však ide o prudkú zmenu v potrave, črevné parazity, alebo dlhodobé nevhodné kŕmenie.

Mlieko v žiadnom prípade

Mnohí majitelia robia najväčšiu chybu v tom, že svojim mačkám dávajú mlieko. Áno, je pravda že sa za ním idú zblázniť. To však neznamená, že ho i môžu konzumovať. Mačky nedokážu tráviť laktózu, takže i minimálne množstvo mlieka v ich črevách spôsobí pohromu. Ak im nechcete odoprieť to šťastie pri chlípaní mliečka z misky, kúpte si špeciálne mlieko pre mačky, alebo to bez laktózy.

Zdravé a čisté črevá

Mačku by sme mali pravidelne zbavovať vnútorných parazitov. Tie, ktoré chodia i vonku, minimálne raz za tri mesiace a čisto bytové mačky raz za pol roka. Ak neviete do svojho miláčika dostať tabletku, zakúpte si odčervovaciu pastu.

kočička

Vyvarujte sa prudkým zmenám v ich jedálničku

Vyvarujte sa prudkým zmenám v jedálničku. Strava by mala byť síce pestrá, ale na každú novú surovinu musíte svoju mačku privyknúť postupne. Ak teda napríklad dlhodobo kŕmite granulami, nemôžete jej zrazu hodiť kus surového mäsa. Mačkám môžu poškodiť aj niektorú druhy zeleniny. Vo všeobecnosti ju síce môžu konzumovať, ale niektoré jedince ju jednoducho nedokážu dostatočne stráviť. Úplne sa vyhnite mastným zvyškom jedla z kuchyne. Olej na mačky pôsobí rovnako, ako na nás preháňadlo.

Športom k efektívnemu chudnutiu

Ľudia si na svoju kondíciu a telesný výzor v podobe štíhlej postavy zvyknú potrpieť najmä vtedy, ak sa blíži leto. Nielenže chceme vyzerať dobre v krátkom (alebo takmer žiadnom) oblečení, zatiaľ čo určité znaky prebytočných tukov sme cez zimu vedeli skryť pod hrubou bundou, ale blížiace sa leto je zároveň ideálnou sezónou plnou príležitostí. Nemálo ľudí vlastne počas tejto sezóny schudne takmer pravidelne a to častejším pohybom po vonku, športom, ako aj o niečo menšou chuťou konzumovať ťažko stráviteľné pokrmy. Teda určité zimné „udomácnenie“ a časté jedenie pečených či smažených pochúťok skončilo, prichádza očista a zmena životného štýlu, ktorý by pôsobil fit.
modrý klobouk
Toto spomenuté, zatiaľ skôr jarné obdobie v sebe ukrýva viacero prirodzených spaľovačov tukov, tabletky na chudnutie v podobe častejších výletov, športovej aktivity a v neposlednom rade zážitkov. Ako teda využiť túto príležitosť k tomu, aby sme zhodili prebytočné kilá a k letnej sezóne už pôsobili v štíhlejšej kondícii? Predstavme si tie najvhodnejšie jarné aktivity a pripravme sa už vopred na obdobie plné vody, slnka a odhalených tiel.
kytičky u stromu
Pravidelná chôdza: Najefektívnejšia je rýchla chôdza. Pochopiteľne, tá nemusí od začiatku vyhovovať každému, preto treba začínať postupne, prakticky od normálnej chôdze a po čase jej tempo zrýchľovať tak, aby sa pre vás stala prirodzenou. Potrebu zrýchľovať tempo a prispôsobovať sa mu by ste mali časom cítiť automaticky. Chôdza by mala trvať aspoň hodinu a je možné, že rýchlou chôdzou priemerný človek spáli pravidelne 200 – 400 kalórií.
Cyklistika: Bicykel je veľmi dobrou a zároveň zábavnou pomôckou, pokiaľ hľadáte pravidelný pohyb a očakávate efektívne spaľovanie kalórií, ktorých môžete týmto spôsobom spáliť ešte dvojnásobok, než pri normálnej chôdzi. Zároveň vám ponúka možnosť navštíviť vzdialené okolie bez pravidelného užívania auta či MHD a cesta bude určite zaujímavejšia, nevraviac o tom, že sa vyhnete cestnej zápche.